Získejte e-book zcela zdarma. Uveďte své jméno a e-mail, na který Vám bude zaslán odkaz ke stažení e-booku.

Vaše jméno a příjmení (vyžadováno)

Váš e-mail (vyžadováno)

Ochrana proti spamu (vyžadováno)
captcha

Velký jarní GTD úklid

Je jaro. Dobu předsevzetí nechávám každoročně někde spojenou s Vánocemi. Tou dobou nemám na změny v životě náladu. Zato v momentě, kdy vyjde sluníčko a začne hřát, dělá to se mnou divy. Ale při pohledu z okna asi nejsem sám :o)

GTD v Outlooku umožňuje velmi zrychlit a zjednodušit Jarní inventuru úkolů. Postup je o to jednodušší:

1. Udělejte si představu, co vás letos čeká

Představu o tom, co chci letos udělat nosím v hlavě už v době, kdy definitivně skončili Vánoce, venku mrzne a já obcházím zdaleka všechny věci, do kterých se mi nechce. V momentě, kdy vysvitne slunce a všechny to táhne ven, vezmu do ruky namísto zápisníku a tužky (papírová verze GTD) svůj netbook, který mám jako diář a procházím postupně všechna místa volající po změně. Zahradu, sklepy, garáže, dílnu, jednu místnost po druhé včetně kuchyně, wc a koupelny a nedělám nic, než zapisuji všechny věci, které chci letos nebo někdy změnit. Samozřejmě nevynechám ani kancelář.

2. Úkoly JEN zapište

Nic z činností nedělám, jen zapisuji úkoly (plánuji). V okně Outlooku přes Ctrl+N otevírám úkoly, zapisuji co nejvýstižněji co s danou věcí chci udělat a ukládám. Neřeším ani termíny a ani kategorie. Chci jen vytvořit seznam a představu toho, co letos bude potřeba udělat. Jde to velmi rychle. Během hodiny napíšete i 200-300 úkolů.

3. Zapisujte úkoly přímo do Outlooku

Pracné pozdější přepisování by mi zabralo mnoho drahocenného času a navíc, jsem jen člověk a znám se. Papírový seznam by zůstal jen na papíře. Využijte také rychlost Outlooku a o nic se nestarejte.

4. Nové úkoly se hromadí v sekci „Bez kategorie“

Tyto nové úkoly zatím zůstanou jako by bokem. Nemají kategorii, nemají termín a zatím nemají ani prioritu. Pokud se jedná o můj dům, pak seznam vytvářím o víkendu a nechám ho „ležet“. V kanceláři udělám to stejné hned v pondělí a vše nechám odpočinout. Znám se, takže se potřebuji na „plánování“ naladit.

5. Zpracujte seznam po částech

Jak se jí slon? Samozřejmě, že s majoránkou a kmínem, ale rozhodně po částech. A tak je to i se slonem v Outlooku. Zpracovat vše na jeden zátah je demotivující a nejspíš budete stejně jako já tuto činnost odkládat co to půjde. Proto to dělám po co nejmenších krůčcích. Někdy i po 2-3 úkolech. Ráno, než se mi stáhnou e-maily. V momentě, kdy se vrátím z wc a usednu, abych se naladil na další práci. Po obědě, když se mi chce spíše spát, než pracovat. Ejhle, po několika dnech mají všechny úkoly kategorii, termín, důležitost a nebo jsou v koši.

6. Mějte jasno v letošním plánu a mějte prázdnou hlavu

Během týdne mám kompletně zmapované vše do čeho se chci pustit. Dokážu jednotlivé úkoly shlukovat při jejich plnění čímž zvyšuji svoji koncentraci a vše se plní samo. Třešinkou na dortě je pak radost z hotových úkolů a samozřejmě jejich odškrtnutí. Nádherný pocit umocněný jarním sluncem.

A čím začnete jaro vy?

 

Štítky:

Napsat komentář